Boj s vizuálnym smogom na Miletičke pokračuje

Autor: Team Vallo pre Ružinov | 29.8.2020 o 14:55 | (upravené 29.8.2020 o 15:01) Karma článku: 3,23 | Prečítané:  139x

Plot na trhovisku Miletičova je jednou z najznámejších bilbordových "alejí" v Bratislave. Keďže boj proti vizuálnemu smogu myslíme vážne, rozhodli sme sa zamerať na boj proti bilboardom práve na tomto mieste.

Na úvod zopár faktov

Bilbordy na trhovisku Miletičova prenajíma Ružinovský podnik verejno - prospešných služieb, a.s. (ďalej len VPS). Vlastníkom niektorých konštrukcií bilbordov sú priamo bilbordové spoločnosti a od VPS si prenajímajú oplotenie/pozemok VPS, zvyšok konštrukcií vlastní VPS a prenajíma to ako celok spolu s oplotením/pozemkom.

Predošlý starosta Ružinova Dušan Pekár ako akcionár VPS vypovedal bilbordovým spoločnostiam zmluvy v roku 2018 s tým, že mali skončiť do 31.12.2018. Lenže k ďalším krokom z neznámych dôvodov nedošlo, bilbordové spoločnosti naďalej za prenájom VPS platili aj v roku 2019 a navyše VPS tento prenájom fakturovala.

Vďaka iniciatíve členov predstavenstva VPS p. Sebíňa a p.Rampalu (obaja neposlanci, nominanti Team Vallo pre Ružinov a predsedu dozornej rady VPS, poslanca Kamila Bodnára, boli zmluvy s bilbordovými spoločnosťami nakoniec definitívne ukončené k 31.12.2019, pričom boli zo strany VPS podané žaloby o vypratanie nehnuteľnosti.

Celá genéza je podrobnejšie opísaná v blogu poslanca Kamila Bodnára.

PODALI SME PODNET NA ODSTRÁNENIE ČIERNYCH STAVIEB, BILBORDOV Z MILETIČKY

Nakoľko neseriózne firmy neodstránili bilbordy z Miletičky ani po podaní žaloby o vypratanie predmetu nájmu (pozemky pod bilboardami) resp. žalobu na vydanie veci (konštrukcie bilboardov) a znížili tak svoju dôveryhodnosť u občanov Ružinova,18.6.2020 Kamil Bodnár a Peter Rampala podali na stavebný úrad MČ Ružinov ohlásenia odstránenia nepovolenej reklamnej stavby.

Pod podania sa podpísalo celé predstavenstvo VPS, čím spravilo všetky potrebné právne kroky a povestná loptička sa presunula pod stavebný úrad a teda všetko bolo v rukách starostu Ružinova, ktorý mohol čierne stavby buď nechať odstrániť alebo zatiaľ aspoň prekryť, pretože dochádza k bezdôvodnému obohacovaniu bilbordových spoločností na úkor občanov Ružinova.

VECI SA NEHÝBU, PODÁVAME INFOŽIADOSŤ

Podľa § 88 ods. 7 písm. b) stavebného zákona "ak vlastník reklamnej stavby je známy, stavebný úrad ho vyzve, aby do15 dní odo dňa doručenia výzvy preukázal, že ... je zhotovená v súlade s podmienkami podľa tohto zákona."

V tomto prípade je vlastník reklamných stavieb známy a plochy sú využívané bez platných zmlúv. Preto sme sa cez infozákon stavebného úradu pýtali, ako po 15 dňoch v tejto veci konal. Až v druhej žiadosti sme sa 24.8.2020 dozvedeli, komu bol spis pridelený a najmä skutočnosť, že reklamné spoločnosti neboli doteraz vyzvané na odstránenie čiernych stavieb. Po viac ako dvoch mesiacoch!!!  Napriek tomu, že v tomto prípade reklamné spoločnosti podnikajú bez platných zmlúv o nájme reklamných plôch, vie to mestská časť, Stavebný úrad aj VPS, evidentne nie je od roku 2018 vôľa, aby bilbordy z plotu trhoviska zmizli.  Boj však nevzdávame a budeme sa aj naďalej zaujímať, komu tento stav vyhovuje a spravíme všetko preto, aby reklamný smog z našich ulíc a najmä z priestoru kultového trhoviska, zmizol. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?