Zvláštny nákup COVID - 19 rýchlotestov v bratislavskom Ružinove

Autor: Team Vallo pre Ružinov | 14.8.2020 o 15:13 | Karma článku: 2,39 | Prečítané:  216x

Dňa 17.4.2020 bola na Miestnom úrade Ružinov prijatá faktúra na nákup 500 ks ochranných pomôcok. Dodávateľom bol živnostník CACAOTUR-Dušan Šmidák, s adresou Šikmá, 4 821 06 Bratislava. Suma faktúry bola 9250 EUR bez DPH.   

D. Šmidák je zakladateľom spoločnosti TOUR4U s.r.o. (Cacaotur), Šikmá 4, Bratislava 821 06, ktorá prevádzkuje vláčik Prešporáčik. V obchodnom registri v danej firme figuruje okrem Dušana Šmidáka aj Ing. Jana Fabiánová ako spoločník. Jana Fabiánová je manželkou Františka Fabiána, predsedu predstavenstva Cultus a.s., kde ho nominoval starosta Ružinova, Martin Chren. František Fabián kandidoval do miestneho zastupiteľstva ako nezávislý poslanec s podporou súčasného starostu. František Fabián bol konateľom v spoločnosti Tour4U, junior, s. r. o., kde je konateľom aj jeho manželka a taktiež je riaditeľom spoločnosti TOUR4U s.r.o.

Vzhľadom na to, že sa sken faktúr na webe ruzinov.sk nezverejňuje, interpelovali sme na miestnom zastupiteľstve starostu Ružinova o dodatočné informácie. Žiadali sme informáciu: o aký typ ochranných pomôcok sa jednalo, sken faktúry, prieskum trhu a informáciu, kde a kedy boli ochranné pomôcky distribuované.

Odpoveďou z Miestneho úradu sme sa dozvedeli, že sa jednalo o nákup 500 ks jednorázovych testov na protilátky Covid -19. Tie boli distribuované: 25 ks kancelária starostu Ružinova, 25 ks kancelária prednostu, 50 ks organizačný odbor a zvyšok pre domovy seniorov. Cena jedného rýchlotestu podľa faktúry bola 18,50 EUR za kus bez DPH. 

Prieskumom trhu sa oslovili 3 firmy. Druhou oslovenou firmou okrem živnostníka CACAOTUR-Dušan Šmidák, bola firma ForTeams s.r.o., kde je konateľkou Ing. Jana Fabiánová, pričom konateľom bol aj František Fabián. Treťou oslovenou firmou bola spoločnosť Hemisphere Slovakia s.r.o. so sídlom v Nitre, ktorá sa podľa informácií z internetu zaoberá financovaním vozidiel. Po prekliknutí na web spoločnosti sme sa dostali na podstránku venujúcej sa predaju rýchlotestov, pričom webstránka je z roku 2020. 

Na našu dodatočnú otázku, prečo boli práve tieto tri firmy oslovené, sme sa dozvedeli, že na Miestny úrad prišlo viacero ponúk bez oslovovania zo strany úradu a práve tieto tri ponuky boli v danom čase najlacnejšie.

Je to naozaj veľká náhoda, že z mnohých ponúk (podľa vyjadrenia Miestneho úradu) práve dve z troch najlacnejších ponúk, boli od firiem prepojených s Františkom Fabiánom.

Chápeme, že v dobe nákupu sme všetci zažívali hektickú situáciu kvôli korona pandémií, avšak ak sa sypali ponuky od potencionálnych dodávateľov, prečo sa neurobil cenový prieskum, kde by sa oslovili viacerí dodávatelia medicínskych pomôcok?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Židia nimi vykupovali životy, dnes sú miliardovým biznisom

Niekedy je vzácnejší falzifikát než originál.

Prístup gréckych úradov je čoraz nevraživejší. Boli sme sa pozrieť v utečeneckých táboroch

Do tábora Diavata grécke úrady umiestnili prevažne rodiny s deťmi.


Už ste čítali?