V mestskej časti Bratislava - Ružinov sa uskutočnil obchod desaťročia

Autor: Team Vallo pre Ružinov | 30.6.2020 o 10:00 | (upravené 30.6.2020 o 11:16) Karma článku: 1,01 | Prečítané:  181x

Ružinovskí poslanci Teamu Vallo pre Ružinov chceli vyriešiť problém parkoviska pri Štrkoveckom jazere aj kúpou súkromného pozemku, ale nie za každú cenu.

Zasadnutie zastupiteľstva Mestskej časti Ružinov, Bratislava 23.6.2020

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Súkromný vlastník, napriek takmer rok trvajúcim rokovaniam, ponúkol pozemok pod parkoviskom pri Štrkoveckom jazere za 2,6 milióna EUR s DPH. 

Podľa niektorých ružinovských poslancov bola cena privysoká. V podobnom duchu sa vyjadrilo viac ako 550 obyvateľov v ankete, v ktorej 90% z nich potvrdilo, že by sme nemali kupovať pozemok pri Štrkovci za túto premrštenú sumu.

Cena 2,6 milióna EUR s DPH prekročila cenu určenú nielen znaleckým posudkom, ale aj aktuálne komerčné ceny pozemkov v Ružinove.

V porovnaní so znaleckým posudkom, ktorý si dala spraviť mestská časť, je cena viac než päťnásobná. 

Znalecký posudok si dal urobiť aj samotný vlastník, aj oproti tomuto posudku je cena stále 2,4-násobná.

 Investor pohrozil, že ak Ružinov pozemok nekúpi za ním navrhnutú cenu, pozemok oplotí, spraví na ňom platené parkovisko a neskôr tam postaví viacpodlažný dom. 

 Sme presvedčení, že územný plán už ani dnes neumožňuje na danom mieste stavať vyššiu stavbu. Predpokladáme, že v horizonte 2 rokov po zaregulovaní okolia jazera územným plánom zóny sme mohli problém vyriešiť aj bez neúmerného vyhadzovania verejných zdrojov. 

Upozorňujeme, že investor nepreukázal vlastníctvo stavby parkoviska, iba vlastníctvo pozemku pod ním. Táto situácia nie je ojedinelá a v Ružinove prebieha množstvo podobných sporov. Schválením kúpy miestnym zastupiteľstvom za cenu navrhovanú investorom vznikol precedens pre ostatných vlastníkov pozemkov v podobných situáciách, ktorí budú vznášať neúmerné požiadavky na odkúpenie za podobných podmienok.

Ultimatívne vystupovanie majiteľov pozemku malo znaky vyhrážania sa poslancom a jeho obyvateľom. Za týchto okolností kúpa za najvyššiu cenu, ktorú požadoval investor, nenapĺňa verejný záujem, ale súkromný záujem developera.

Pre porovnanie, za rozdiel vo financiách, ktoré sú uvedené v návrhu na odkúpenie, a návrhom poslancov v súlade s posudkom, spracovaným samotnou mestskou časťou, by Ružinov mohol postaviť napríklad nový pavilón základnej školy aj s telocvičňou – ako sa plánuje na ZŠ Ostredky, alebo 5 x kúpiť budovu historickej starej radnice v Prievoze.

 

Z histórie:

Pôvodný zámer firmy Urbicom s.r.o., ktorej majiteľmi sú pán Rehák a pán Struhár, bol vybudovať výškový dom.Po odpore obyvateľov a nesúhlase mesta a neúspešnom schvaľovaní pred 10 rokmi (EIA Monte Verde) v plánoch nepokračoval. Naopak - Ružinov začal obstarávať pre túto oblasť územný plán zóny, ktorý nie je dokončený, ale blíži sa ku svojmu záveru. Preferovaný variant v ňom na tomto mieste neumožňuje výstavbu viacpodlažnej budovy, ale maximálne ďalšie podlažie prekrytého parkoviska. Tento variant podporuje aj hlavné mesto.

Sme presvedčení, že lokalitu by bolo možné aj v budúcnosti využívať ako parkovisko, ako súčasť neinvazívneho riešenia územia v okolí jazera, bez nutnosti odkúpiť pozemok. Boli sme preto pripravení schváliť kúpu pozemku za cenu na úrovni ružinovského znaleckého posudku (508.000 EUR) alebo, s prižmúrením očí, aj za posudok Urbicomu (1,21 milióna EUR) 

Cenu navrhovanú investorom sme nemohli akceptovať - obzvlášť v dnešnej dobe korona krízy, kedy samotná mestská časť navrhuje škrty vo svojom rozpočte rádovo v miliónoch eur.

Považujeme to za nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi. Mestská časť Bratislava - Ružinov nie je zodpovedná za zlé manažérske rozhodnutie spoločnosti Urbicom s.r.o. v minulosti, na základe ktorého prišlo k nevýhodnej kúpe investorom.

My, poslanci klubu Team Vallo za Ružinov, sa cítime viazaní našim poslaneckým sľubom, v ktorom sme sľúbili, že svoje povinnosti si budeme plniť v záujme občanov mestskej časti.

Preto sme navrhli dve uznesenia, prvé, o kúpe za cenu 508.000 EUR a druhé, za cenu 1,21 milióna EUR a ktoré, žiaľ, hlasovaním miestneho zastupiteľstva neprešli. 

Starostov návrh podporiť kúpu za cenu 2,6 milióna EUR s DPH, sme nemohli odsúhlasiť, keďže je našou povinnosťou s nám zvereným majetkom nakladať hospodárne. Žiaľ, keďže nemáme väčšinu, boli sme prehlasovaní.

 

11 poslancov Ružinova Team Vallo pre Ružinov:

Kamil Bodnár

František Bolgáč

Boris Čechvala

Monika Ďurajková

Martin Ferák

Peter Herceg

Ivan Kraszkó

Marek Machata

Peter Strapák

Katarína Šimončičová

Lucia Štasselová

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?